Aktuality


Jarmark radosti 2018


Těšíme se na Vás po dvouleté pauze a zveme Vás srdečně na celodenní užívání rozmanitých radostí, dílen, nákupů, dobré pochutnání a radostné atmosféry. Prostory vyšší odborné školy v Chebu budou otevřeny veřejnosti od 10:00 do 17:00 hodin


Těšit se můžete na toto:
http://www.jarmarkradosti.cz/jarmark-prosinec-2015
dobrovolnický formulář zde: https://1url.cz/YMrdF
přihlašování prodejců/dílen zde:https://goo.gl/forms/ZQpIly488Rv5hYJO2
Svoboda NENÍ samozřejmost 2018Reportáž MVTV z akceSBÍRKA NA PODPORU JINDŘICHA RADY

BĚHEM KONCERTU SKUPINY THE TAP TAP SE PODAŘILO ZÍSKAT
12444,- KČ
Děkujeme všem, kteří na sbírku přispěli.
Jindřicha můžete stále finančně podpořit prostřednictvím transparentního účtu u Fio banky 2201265661/2010 a do zprávy pro příjemce uvést heslo: JRADA.


Jindříškovi je osm let a trpí postižením některých mozkových center, které řídí rovnováhu, koordinaci pohybů, přesnost výslovnosti a jemnou motoriku. Má potíže se samostatnou chůzí, s rovnováhou, nedokáže to, co jiné děti v jeho věku už dávno umí: lézt na prolézačkách, jezdit na kole, vyjít schody, jasně se vyjadřovat. Vzhledem k mnohočetným potížím vázne i mentální vývoj, ale je patrné, že pokud se s ním pracuje a má správnou podporu, tak je schopen mnohé věci se naučit. To však vyžaduje neustálou péči, dojíždění (logopedie, hipoterapie,..) a také to vyžaduje finanční prostředky, protože mnohé z metod zdravotní pojišťovny nehradí, popřípadě nemají s daným odborníkem či fyzioterapeutem uzavřenou smlouvu. Veškerá finanční tíže při péči o postižené dítě tak leží na rodině.

 

V současné době je Jindříšek na léčebném rehabilitačním pobytu v Třinci, kam dorazila významná lektorka Feldenkraisovy metody Michelle Turner. Michelle se specializuje na práci s dětmi. Feldenkraisova metoda není v Čechách příliš známá, v zahraničí je však vysoce oceňovaná jako jedna z metod, které využívají neuroplasticitu mozku – tj. schopnost mozku změnit svou strukturu tak, aby mohl mozek lépe fungovat, aby mohly vznikat nové spoje. Mozek každého člověka je plastický, každý se může stále učit, existují však podmínky, při kterých je učení nejefektivnější. Feldenkraisova metoda se zaměřuje právě na splnění těchto podmínek a oslovuje mozek skrze pohyb – učení se pohybu a učení se pohybem. Lektor pracuje s dítětem tak, aby tyto podmínky splnil a v mozku vznikly nové spoje. Mozek dítěte pak tyto spoje použije, což se navenek projeví tím, že dítě udělá něco nového, něco se naučilo, např. vezme poprvé lžičku do ruky, začne reagovat na okolí, začne lézt, poprvé pochopí vtip a zasměje se apod. Netrénují se konkrétní dovednosti, ale splňují se v co nejvyšší míře podmínky pro efektivní učení a mozek si pak nové informace sám použije, tak jak je to běžné u zdravých dětí. Výsledkem a pokrokem tedy nemusí být nová dovednost pouze v oblasti pohybu, ale cokoliv.

Takto zaměřené pobyty jsou pro Jindříška velkým přínosem, je však zapotřebí léčbu opakovat a stále s ním pracovat. Účelem této sbírky je následný Feldenkrais pobyt, který je domluvený na leden 2018. Celkové náklady na pobyt jsou 20 000,-. Rodina bude velmi vděčná za jakoukoliv finanční pomoc, veškerá podpora je významná a posouvá Jindříška na jeho cestě za upevněním zdraví.

 

Jana Radová, matka JindřichaDo Sbírky na podporu Jindřicha Rady můžete přispět přímo v rámci koncertu skupiny The Tap Tap, který organizuje KC Svoboda v Chebu 13. 9. 2017 Jindřicha můžete také finančně podpořit prostřednictvím transparentního účtu u Fio banky 2201265661/2010 a do zprávy pro příjemce uvést heslo: JRADA.

 
SILVESTROVSKÝ BĚH 2016 S ROZBEHNITO.CZ
Na činnost Komunitního osvětového společenství z.s. se během Silvestrovského běhu 2016 podařilo získat 2328,- Kč Děkujeme Michalu Ouřadovi a Rozběhnito.cz a všem kteří nám přispěli. Vaší podpory si velmi vážíme!

Sbírka na podporu Nicolase Úbla
Nicolas oslavil v dubnu své třetí narozeniny. Je to usměvavý a společenský chlapeček s velkými ambicemi, který v životě chce dosáhnout úplně všeho. Nicolas trpí po komplikovaném a dlouhém porodu těžkým kombinovaným postižením.

Sbírka byla 31.10.2016 ukončena. Pro Nicolase Úbla se podařilo získat 55 300,- Kč
Za všechny Vaše příspěvky děkujeme, získané prostředky budou využity na částečné pokrytí nákladů na ergoterapii, zdravotní potřeby nebo kompenzační pomůcky pro Nicolase.

Celý Nicolasův příběh si můžete přečíst v samostatné sekci ZDE
REPORTÁŽ MVTV - JARMARK RADOSTI PODESÁTÉ


FOTOGALERIE JARMARK RADOSTI ZDE

fotografie v tiskové kvalitě ZDE

FOTOGALERIE FOTOAŤAS ZDE
fotografie v tiskové kvalitě ZDE


#JSME TU #JSME TO MY: Pomáháme a chceme být vidět
Členové a přátele Komunitního osvětového společenství se zapojili do celorepublikové akce #JSME TU #JSME TO MY: Pomáháme a chceme být vidět.

Akce má za cíl upozornit, že v této společnosti je hlas, který se nechce jen bát, ale hledá řešení problému. A také podpořit ty, kteří mlčí ze strachu, že jsou v menšině. Není jen pro dobrovolníky, je pro všechny, kterým není jedno, jak se vede diskuse v této společnosti. Vesty jsou nejen symbolem dobrovolníků, ale také symbolem viditelnosti - nejde jen zavírat oči před problémem.


Proč zrovna teď?
Před šesti měsíci se začala formovat česká dobrovolnická komunita. Teď po půl roce se do přímé pomoci v humanitární krizi v Evropě zapojilo více než 2 tisíce lidí. Další desetitisíce pomohly formou sbírek, darů, diskusí ve svém okolí. Hlas lidí, kteří chtějí o migrační krizi mluvit pomocí argumentů, nikoli strašení, je ale stále slabý. Chceme, aby 3. března bylo datum, kdy celá republika uvidí, že je nás hodně, kteří se nechtějí jen bát, ale chtějí rozumnou diskusi.


Reportáž MVTV


Článek v MF Dnes 4.3.20

Reportáž z křestu kalendáře / sbírka pro Honzu Hlaváče - MVTVRozhovor v rádiu Egrensis - pozvánka na křest kalendáře a informace o sbírkách pro Honzu Hlaváče a Kubu Beranabírka na elektrický vozík pro Honzu Hlaváče

Aktuální výši příspěvků pro Honzu Hlaváče můžete také sledovat v přehledné tabulce a grafu ZDEHonza Hlaváč je výjimečný kluk, který se narodil před 25 lety a vážil pouhých 90 dkg. Narodil se s DMO, spastickou kvadruparézou. To znamená, že trpí dětskou mozkovou obrnou kombinovanou s ochrnutím všech čtyř končetin. Hned po narození musel podstoupit náročné operace ledvin a plic. Odmalička cvičil 5x denně Vojtovu metodu. Má obrovské štěstí, že se narodil do úžasné a silné rodiny.
Přestože má za sebou spoustu operací horních i dolních končetin a trpí epilepsií, miluje život a lidi kolem sebe. Navzdory svému nepříznivému osudu to nevzdává a věnuje se tomu, co má rád. Naučil se číst a skvěle komunikuje přes počítač pomocí dvou prstů na levé ruce. Miluje hudbu, zpěv, fotografování, a dokonce navštěvuje dramatický kroužek. Natočil několik krátkých filmů. Jeden z nich s názvem "Koleje" získal na Mental power Prague film festival, mezinárodním festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, 1. místo za nejlepší film. Na jedné předvánoční aukci obrazů, kde Honza zpíval, byl vybrán do filmu Jiřího Mádla "Pojedeme k moři".
Honza je i vášnivý sportovec . Hraje 1. ligu pro vozíčkáře ve sportu iBoccia (obdoba francouzského PETANQUE). Každou zimu se zdokonaluje v lyžování na monoski s asistentem. Jeho největší vášní je ovšem hokej. Je velkým fandou chebského hokeje. Nadšenci z Chebu ho každoročně zvou, aby si s nimi zahrál na skutečném stadionu HC Stadion Cheb. Splnil si tak svůj velký životní sen a alespoň na chvíli se stal gólmanem. Pomozme mu splnit další sen, aby se mohl samostatně pohybovat! Pomozme mu přispět na koupi elektrického vozíku.
Honza nepotřebuje lítost ani soucit, ale spíše vstřícnost, toleranci a porozumění. Je jeden z vozíčkářů, kteří předčí aktivitou mnohé zdravé lidi. Otevřeme svá srdce a pomozme mu se rozběhnout.V rámci sbírky na elektrický vozík pro Honzu Hlaváče si Vás dovolujeme pozvat na křest kalendáře Proměny ženy. Kalendáře budou na místě exklusivně k prodeji a výtěžek věnován na výše zmíněnou sbírku. Bližší informace o vzniku a účelu kalendáře naleznete ZDE.

Mnohokrát Vám děkujeme za příspěvky zaslané na transparentní účet Komunitního osvětového společenství u Fio banky: 2800479688/2010. Zpráva pro příjemce: Jan Hlaváč.

Pohyby na transparentním účtu Komunitního osvětového společenství můžete sledovat ZDE


Rozsviťme svět Kubíkovi Beranovi
Dobrý den, ahoj!

Jmenuji se Kubík a 6.května tomu bude 9 let, co jsem přišel na svět.

Vstup na něj jsem neměl vůbec jednoduchý. Narodil jsem se V Chebu ve 25. týdnu s váhou 950 g a délkou 35 cm. Hned po narození jsem letěl vrtulníkem. Byl jsem transportován na JIRP do FN Bory do Plzně. Tam jsem si pobyl poměrně dlouho až do srpna, tj. 3 měsíce- až do doby, kdy jsem se správně měl narodit. Doktoři i sestřičky na mě byli hodní. Starali se, abych se během pobytu nenudil

Druhý den po narození jsem prodělal operaci srdíčka, později mi aplikovali ventrikuloperitoneální drenáž (tzv. shunt) a poslali mě na operaci očíček. Trpím totiž nedonošeneckou retinopatií. Doktoři z FN Motol mi chtěli zpět laserem přišít oční pozadí, ale nepovedlo se. Takže na pravé očíčko poznám jen světlo a tmu a na levé poznám obrys na vzdálenost 30 cm, ale nevím, co to je. Vím, že je to veliké, hýbe se to, nebo naopak ne. Že se jedná o postavu, skříň, nebo třeba okno poznám až ze vzdálenosti 10 cm. Na čtení vidím z 5 cm. Ale i přesto všechno jsem se naučil číst i psát. Používám speciální sešity a s nimi je to lepší. Navštěvuji 2. třídu ZŠ, která sídlí na Kostelním náměstí v Chebu, kde mám spoustu kamarádů, skvělou třídní učitelku a asistentku. Velmi mi všichni pomáhají. A já se jim to snažím oplácet dobrými známkami. Obě dosavadní vysvědčení mám s vyznamenáním. Další diagnóza, která mě potkala je dětská mozková obrna (DMO) spastická diparéza. Tzn. že mám touto nemocí zasažené pouze dvě končetiny. V mém případě nohy. Dlouhou dobu trvalo, než jsem se naučil chodit, pořád mi to nešlo. Ze začátku jsem chodil po špičkách jako baletka, ale díky důkladné rehabilitaci jsem své nohy naučil chodit na patách. Ano, je to poznat, ale mě to nevadí. Důležité pro mě je, že chodím.

Vybrané prostředky budou použity na nákup zdravotnických potřeb, které jsou pro Kubíka nezbytné nebo mu ulehčují život, na nákup speciálních školních pomůcek a na rehabilitaci.

Své příspěvky můžete zasílat na transparentní účet Komunitního osvětového společenství u Fio banky: 2800479688/2010

Zpráva pro příjemce je Kubík Beran. Pohyby na účtu 2800479688/2010, nebo Vaše příspěvky můžete sledovat na transparentním účtu Komunitního osvětového společenství.Obrázek, který Kubík namaloval k svátku pro svoji maminku Veroniku
Silvestrovský běh 2015 s rozbehnito.cz


V letošním roce jsme díky rozbehnito.cz a dobrovolnému vstupnému od účastníků získali  11300,- Kč na podporu dobrovolníků a dobrovolnických aktivit Komunitního osvětového společenství z.s.
DĚKUJEME!!!

Reportáž MVTV
Reportáž Chebská televize
Procházka  a posezení pro Václava Havla 2015

Reportáž MVTV Jarmark radosti 2015


Jarmark radosti probíhal v sobotu 12.12.2015 již podeváté a jeho návštěvníci si mohli užít tradiční i nové radosti v prostorách Vyšší odborné školy (SZŠ VOŠ Cheb) na Májové ulici.

Po roční pauze opět vychází „Obrázkový básničkový kalendář“, tentokrát plně v autorství Františky Barborky Pošmourné a studentů Vyšší odborné školy (SZŠ a VOŠ Cheb). Františka byla na křestu kalendáře osobně přítomna a zájemců věnovala svůj autogram i do své knihy Deníky vydané v minulém roce. Křest kalendáře doplnilo živé vystoupení mladičkých zpěvaček „Rebelky“ z Plané u Mariánských Lázní.

K tradičním jarmarkovým radostem patří vyhledávaný fotoateliér, který byl letos plný sněhových vloček a návštěvníci ho opravdu hojně využívali. Tradiční bylo také domácí občerstvení, které chystají a dodávají dobrovolníci. Dětský koutek se spoustou zábavy, dílen i malováním na obličej nabídl nově rodičům kávu za asistence mladého baristy. Mezi vyhledávané služby patřil také „zkrášlovací salón“ nejen pro dámy.

Mezi novinky letos organizátoři počítají vánoční bar s lahodnými koktejly a palačinky s domácími džemy, které jsou z kulinářských dílen pedagogů chebské VOŠ.

O velké překvapení Jarmarku se svojí návštěvou postarala známá spisovatelka Ivy Pekárková, která Komunitnímu osvětovému společenství věnovala 9 svých knih. Výtěžek z prodeje knih byl věnován na humanitární pomoc na ostrově Lesbos lidem prchajícím před válkou.

Jarmark nabídl několik výstav dotýkajících se aktuálního tématu lidí na útěku:

1. výstava „Vidím, cítím“ složenou z kreseb dětí, které spolu se svými rodiči putovali do Evropy Balkánskou cestou.

2. výstava Lidé na cestě, která stručnou a přehlednou formu shrnuje širokou problematiku migrace

3. výstava fotografií dobrovolníků, kteří osobně pomáhali uprchlíkům na Balkáně a v Řecku

V dílnách si lidé mohli vytvořit papírové anděly, ozdobit perníčky, namalovat sádrové vánoční ozdoby, vytvořit vánoční svícny, vánoční přání, originální placky a naučit se háčkovat či plést.

Nabídka vánočních dárků v jarmarkovém bazaru byla široká od vánočních dekorací, přes zdobené perníky, ručně malované pohlednice, originální zástěry, výrobky šicích dílen, drobné keramiky, šperků po medoviny a gurmánské speciality.

Na Jarmark zavítalo ke 300 stovkám návštěvníků včetně mnoha klientů Domova Pata, kteří dnes už bydlí v chráněném bydlení v Aši a v Chebu. S organizací Jarmarku pomáhalo téměř 40 dobrovolníků z řad studentů, absolventů, pedagogů a přátel vyšší odborné školy a KOS o.s.

Organizátoři děkují všem, že se podíleli na vytvoření milé a přátelské atmosféry, díky které je Jarmark radosti pravidelně vyhledávaným adventním zážitkem.

Lucie Poláková a Jindřich Novák


Komunitní osvětové společenství se zapojuje do pomoci uprchlíkům

Členové a přátelé Komunitního osvětového společenství se zúčastnili již čtyř výprav na pomoc uprchlíkům na srbsko-chorvatský přechod Bapská. První výpravu iniciovali plzenští dobrovolníci Antonín Ladman a Jan Zeman, ke kterým se za Komunitní osvětové společenství připojila Lucie Poláková a Martin Polívka.
Druhou výpravu iniciovalo Komunitní osvětové společenství a s jeho podporou se do Bapské vypravili Tereza Vejříková, Rudolf Tippan, Tomáš Polák a Roman Mastík.

             
   

Jejich zážitky a fotografie z Bapské si můžete přečíst po kliknutí na odkazy níže.


Třetí výprava se připojila k expedici Farní charity v Chebu a účastnila se jí Lucie Poláková (druhá cesta do Bapské) Tereza Vejříková (druhá cesta do Bapské) Kateřina Aronová a Kristýna Petráková.
Na čtvrtou výpravu vyrazil sólo předseda občanského sdružení Jindřich Novák.

Lucie Poláková - Bapska podruhé, říjen 19.-23.10.2015 (FB)
Další odkazy

s
Děkujeme také všem, kteří finančně, materiálně nebo jinak podpořili naše výpravy.