Texty kalendář 2016

Leden a Únor skončili, nastává Březen měsíc zlatých rodičů lásky mateřské pouto ke všem dětem světa spojuje všechny lidi vřelého objetí všech rodičů milující všechny děti světa které čekají a obětavé rodiče že je vezmou do náruče. Všechny květiny patří všem šťastným lidem světadílů všech dobrých rodáků na světě ale i všem nejmilejším sousedům okolí. A sonety psané rukou básníků políbených Můzou umění jsou nejkrásnější verše a bavíme se klidně. A píšeme romány lásky, z rodiny že se máme rádi vždyť jsme jedné krve ty a já jinak to možné už není. Vždyť patříme k sobě jak slunce a den a na tom bůh neví a na tom se bůh ví co změní. Jen ty a já patříme do velké rodiny a nejlepší přítel rodiny je kočka, tedy kocourek, nejlepší mazlíček celé rodiny přece ví že patří do rodiny živý poklad. Milujeme kocourky, takže kočičky jsou zlato všech rodin, máme rádi koťata protože jsou chlupatá mají hebkou srst, a předou když jsou spokojené. Jinak si lehne na bříško a nechá se hladit, stavitelské památky miluji, rád=a si je prohlížím.

Březen Letošní měsíc začíná mírným oteplením a březovými háji ale i kětinami a rostlinami všeho druhu různými barvami se usmívají do všech stran voní do dálky tam kde voní tulipány které hýří a usmívají se do dálky tam kde se lidé rádi mají , milují se úsměvem a milým pohledem z očí do očí se dívají 8. Březen oslavují a dárky si rozdávají. Za lásku zase lásku dáme a pochopení všech mužů a žen, zvýšené teplo a slunce, sluníčko způsobuje bolesti hlavy tak se nezlobte že jdu do stínu. A myslím na Jindříška s Lucinkou ale na obě sestry vzpomínám s láskou k přírodě, sprchovaly jsme se a šplíchaly se v bazénu. Občas kdy se ochladí jdeme ven na dvorek projít se okolo a zpátky do domku k zálibám.

Duben měsíc lesů, procházek a výletů k hradům s opevněním a kostelům,, původní tvrze s podhradím a sklepením měli tady vinohrad pěstovali víno pod sklepem měli sudy a soudky na víno. V lese se sbíraly borůvky jahody na zásoby zimní sbíraly se šišky na výzdobu bytu ve tvrzi, jak šel čas založili ve městě Chebu opatství a varhany v kostele chebském. Takže tam se tak podívat doufejme, že nebe a dudy zahrají nějakou píseň o měsíčku i měsíci. Ale co můžeme ještě dodat rotunda u apoštolů tam stojí taky

Květen je měsíc máje, lásky a naděje všech lidí na světě al smutku trochu taky květiny to dokazují u památníků všech padlých za duše které spí pod květinami za naše blaho a šťastné zítřky. Pro všechny veselé dny plné květin u památníků a pomníčků plné sedmibarevných květin a sluníčko, slunce víry a pomoci za pravdu pochopení jistotu v lepším světle života a naděje kde se pravda nalezne. Ale chce to naši společnou víru a hebrejskou naději v životní zkoušce odvahy a víru, sílu v hlase rozhodně ano protože lidí mírumilovných svatojánků je všude naseto.

Červen zelenají se lesy a svahy, v zahrádkách padají jablíčka nebo hrušky na zem a jsou zralá na kompot neb závin do špížky k uvítání v přírodě (hostí) je to něco jiného koupání nebo opalování a pouštění lodiček a parníků, opalování se na svahu. Zindulka zlobí a my se bavíme na kopci ležíce na dece, ale spory vzájemné nechci slyšet, nebo jezdíme na výlety prohlížet církevní památky a prohlížet muzejní památky a historické prohlídky muzejní charity a její činnosti i mobiliáře církevní klášterní konventy ale také citadely. A klášterní tajemství, piaristické mobiliáře a školy. V červnu rádi cestujeme za kulturou a historií do rodného města všech našich básníků duchaplných, básníci opěvují svoje rodiště a my doufáme že se tam přece jednou podíváme se zájezdem.

Červenec měsíc básníků a poezií nebo výletů. Zelenají se lesy a kopce rodinných výletů za prohlídkou a návštěvou do muzea písemnictví a rodiště básníků ale i spisovatelů Josífka Karafiáta moc ráda bych s tebou vyjela na zájezd do Lužan nebo Broumova. My dvě, když tak s Helenkou když jinak nedáš nevadí autem s Otou, na zájezd od muzea k muzeu. Byl tu na návštěvě synovec Martin Titman s červeným autem, žádný učený z nebe nespadl každý umí něco jiného píšou se básně a češou se jablátka anebo švestky na pálenku, máme se krásně ale ostřicová slova od Anduly mně trápí nevíme o čem muví nesmysly. Jsm přátelé všichni stejně, už to vím, už o tom nemluvím, bavíme se a počasí se kabousí zas lítají kalousi. Šnek se šine pomalu od Prahy až na Patu.

Přece jenom pravdou je že 6.7. výročí upálení Mistra Jana Husa památník toho je a stojí na vrcholu hory Říp. Proto někteří naši známí z rodiny to pamatují ve víře podobojí dvoje vína bílé a červené, musíme věřit a doufat.

I na Nové Hospodě v lesích se najdou houby jahody dokonce borůvky a ostužiny na jidášky s medem. A přece pravda vítězí pamětníci lecos pamatují , zelené polštářky mechu a kapradí to vědí a cizím nepovědí, bývalé opevnění se tam objevují, pod hospůdkou vede křížová cesta bývalý kostel se tam zachoval, věřím že tam je.

Srpen Kosíme obilí stavíme snopy slavíme dožínky a stavíme panáky muži a ženy žnou obilí, dělají povřísla pěstují lněná políčka zalévají konopí, drhnou v neckách nebo na valše radujeme se z dobře vykonané práce nebo nakládají na vůz pavuz. A pomáhají mužům zapřáhnout koně krmí je božím darem nebo cukrem aby měli sílu utáhnout náklad a doma chystají pamlsky pro děti, pamlsky s mašlí a cukrové panenky pro děvčátka. Počasí přeje obilí je na mlatě mlatci si vydechnou posedají a jedí u stolu s dalšími stolovníky , baví se a popíjejí medovinu nebo víno.

Září Škola začíná a děti s mládeží začnou opětovně budou muset zasednout ve škole do školních židlí před tabuli poslušně ke stolkům a poslouchat výklad učitele. Co pan učitel napsal na tabuli zapsat žáky do třídní knihy a mají za úkol vyplnit přihlášku botanickou nasušit pampelišky na med. Listí na malování, padá listí padá i ovoce chodíme na procházky do přírody zelené. Ošíky s ovocem ke kuchyni a pokračujeme ve vysílání, paříme pašíky děláme huspeninu a zabíjačku, děláme jitrničky a hrabeme listí k táboráčku a pečeme brambory. Melounové kompoty zavařujeme kryjeme záhonky.

Říjen Chodíme na houby, pro dříví myslivci na leč a líčení na škodnou, píchají injekce, chodí a setkání, schůze a besedy, školení. Jinak porady a setkání s důchodci, plesy a zábavy, ale konzervujeme lesní plody a vyrábí se šiškové hodiny, dětské hračky panáčky po loutkové divadlo pro mládež a děti. Dřevěné hodiny a nábytek se židlemi a postele, očas jezdíme domů a lebedíme si jako ve vatě. Stjně je mě růžově a bíle, banánově a čokoládově=hvězdy, no mám vás ráda. Sem totiž Boží dítě Ježíš Kristus. Jinak je to pravda nezlobte se. Těším se na vás, až přijedu budu s vámi.

Zemědělské tiskárny mluví o výrobě cukru řepného a sirupy proti kašli a bolestem v horní části těla. Vypít aspoň čaj s řepným sirupem proti kašli. Dnes je ještě říjen byly jsme na borůvkách v lese kousek dále za houštím, byly plné hrnky měli jsme svačinu s cukrem, byly fajn. A šly jsme zpátky až k plotu a ke vrátkům s Aničkou Hnojskou a šly jsme si vypít kávu, k televizi. Hrabeme listí a spalujeme, kompotujeme ovoce. Jenom někdy je neštěstí na kole nebo motorce, ale to šití. Hojí se to pomalu, pacient se musí šetřit, popáleniny chladíme studeným zábalem. Musíme si umět poradit spolu jeden druhému. Musíme si dávat pozor. Vyřezáváme loďky nebo dřeváčky a malujeme různé tvary nebo chováme zvířátko tak mu vyrobíme klec, klícku pro ptáčky. A těšíme se na svátky, těšíme se z nich.

Listopad Listí žloutne poletuje po strništích vítr duje bude brzy mráz. Mráz v okna duje, v světnici teplo u amen, v krbu se svítí, stará polehuje děvčata předou měkký len. Toč se a vrč můj kolovrátku však je adventu již nakrátku a přede dveřmi Štědrý den. Milo tě děvčeti přísti, za zimních teplých večerů. I přijde mladý mládenec za pilnou pannou, řekne pojď za mne dívko rozmilá a dívka co předla přízi lehkou, svatební šije košile.

Pálíme listí zametáme, s košťaty a hráběmi stahujeme na hromadu a spalujeme prach i popelem sypeme záhonky zbavit plamínků udupat zhasnutím zmizíkem odvát do ztracena planety Ztracená země. Práškujeme a ničíme škůdce postřikem na květiny a padají mrtví . V listopadu padá kromě listí poslední ovoce ale je i smutné výročí , tancuje ve větru s písní ve víru tance. Jinak to nejde. Ovoce zkompotujeme nebo moštujeme pro pití pro zahnání žízně. Jako osvěžení po kávě odpoledne k odpolednímu kakau pro mládež nebo děti mladšího věku.

Prosinec Vzpomínám na dědečka v zimním kožíšku myším a huňatém, pohádkovém a milém. Dočkáme se klouzaček a sněhuláků a půlnoční mše svaté. Tak aspoň veselé Vánoce s kapříkem ve vaně a vánoční závin s oříšky, fíkami a ovocem, banány v čokoládě. Ale ty vánoční zvyky zkusit, rozlousknout ořech aby bylo v něm zdraví a láska pro rodinu, všechny dobré lidi a pravda vítězná. A myšlenky spravedlivé a poctivé úmysly. Doufám, že budou šťastné a veselé ryba bude, taky stromek ozdobený s radostí a božím požehnáním a tucet balíčků. Pro poctivé a obětavé lidi bude balíčků více, myslím, že bude stejně dost překvapený každý kdo si to zaslouží. Vánoce jsou pro poctivé lidi se spravedlivým srdcem. Ať je kdo chce každý být jiný, musí se znovu narodit, ospravedlnit a být pravdivý. Být poctivý a spravedlivý umět žít s odpuštěním se srdcem na dlani.