#RouškyVšem

Roušky pro ZZS Aš

Komunitní osvětové společenství je zapsaný spolek, který je v současné době pandemie COVID-19 iniciátorem dobrovolnické sítě, která ve vzájemné spolupráci šije ochranné roušky pro potřebné.

Od 16. 3 dodáváme roušky do první linie (zdravotníci, integrovaný záchranný systém, sociální služby, léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro seniory, ale také samostatné domácnosti seniorů, kterým členové naší sítě obstarávají nákupy, léky a vše potřebné). Roušky také dodáváme místní organizaci, která se stará o lidi s postižením, z nichž je většina seniorského věku. Dodali jsme roušky i do lékáren a obchodů (prodavačům, na pošty, nádraží)

Naše „Kosí síť vznikla spontánně, na základě výzvy koordinátorky spolku, která začala šít doma roušky sama, ale náhlá poptávka byla tak vysoká, že se pokusila oslovit ke spolupráci lidi z místní komunity a dobrovolníky, kteří pomáhají s aktivitami KOS dlouhodobě. Dobrovolnická síť vznikla velmi rychle a neuvěřitelně roste, po prvním týdnu nás bylo 16, po druhém týdnu 65, nyní 21. den spolupráce (5.4.) je nás už 90! A naše produkce se rychle blíží 6000 roušek potřebným do první linie. Roušky rozdáváme zdarma.

Máme rozděleny činnosti, někteří dobrovolníci roušky šijí, další zažehlují polotovary, další navlékají šňůry, dělají kurýry po trase Krásná u Aše, Františkovy Lázně, Cheb, Sokolov, Mariánské Lázně, Planá u ML, Plzeň, Horní Bříza. Máme své vlastní distributory roušek, nákupčí materiálu, který je v současné době velmi těžké sehnat. Hotové roušky posíláme také poštou. V naší síti jsou už i lidé, kteří na svých 3D tiskárnách tisknou na své náklady ochranné štíty pro zdravotníky. Roušky zatím, šijeme jen z materiálu, který dostaneme darem. Textilní firma ZDM v Aši nám několikrát týdně řeže větší množství materiálu.

Náš spolek v počátku pandemie nedisponoval žádnými vlastními prostředky, které bychom měli k dispozici na koordinaci dobrovolnické sítě, potřeby šicí sítě roušek, pohonné hmoty, opravy šicích strojů dobrovolníkům, kteří nám již třetí týden pomáhají zcela zdarma. Na náš sbírkový transparentní účet jsme dostali příspěvky z řad veřejnosti a také dar 8022 korun od nadačního fondu Karla Janečka ZNESNÁZE21. Vše co jsme dostali použijeme na náklady spojené s výrobou a distribucí ochranných roušek, které produkuje naše dobrovolnická síť

Až tato náročná doba skončí, chceme pro všechny naše nezištné dobrovolníky uspořádat společenské setkání, které v současné době karantén není vůbec myslitelné. Mnozí lidé, kteří nám pomáhají se ani vzájemně neznají. V rámci setkání bychom chtěli všechny vzájemně seznámit a také jim poděkovat za jejich obětavou pomoc.

Dobrovolnictví je v této těžké době skvělým příkladem, jak individuální občanská aktivita může spouštět komunitní či společenskou solidaritu, přesto, že jsme v době karantény a světové pandemie, zažíváme s naší dobrovolnickou sítí něco velmi mimořádného a lidsky opravdu nesmírně cenného. Dává nám to opravdu velký smysl.

Další informace k aktuální situaci můžete sledovat na webu : https://www.koronaviruscheb.cz/

Budeme velmi vděční za jakoukoli finanční podporu pro náš spolek a pro naše skvělé dobrovolníky.

Své příspěvky můžete zasílat na transparentní účet Komunitního osvětového společenství u Fio banky: 2500479686/2010 zpráva pro příjemce: rouskyvsem

Pohyby na účtu 2500479686/2010, nebo Vaše příspěvky můžete sledovat na transparentním účtu Komunitního osvětového společenství.(klikni pro odkaz)

Odkazy na naši současnou práci

1. článek na Živé Chebsko: Vše začalo na zahradě v Krásné

2. článek na Živé Chebsko: Z Krásné hlásí šest tisíc hotových roušek!

Denní hlášení na FB KOS

Děkujeme Nadačnímu Fondu Pomoci a ZNESNÁZE 21 za dar 8022,- Kč na podporu úhrady nákladů spojených s výrobou a distribucí ochranných roušek

v rámci svépomoci pro občany obce Krásná a okolí, a to v rámci projektu LASKAVOST PLODÍ LASKAVOST